2017. június 16., péntek

Szicíliai karfiolsaláta

Egyik kedvelt zöldségünk, amit mindig szívesen eszünk, a karfiol. Viszont bevallom, hogy a legtöbbször mindig hasonlóan készítettem el: hol levesként, hol tojásosan rakva, püréként köretnek esetleg nagyon ritkán kirántva. Nemrég hallottam, hogy csak a külső rücskös részeit felhasználva isteni "rizottót" lehet belőle készíteni. Ezt az ötletet biztosan ki fogom még próbálni és akkor itt is közzéteszem. Viszont van egy másik, a megszokottól eltérő karfiolos étel, amit még régebben készítettem, csak a cikk megírásával kissé elmaradtam. Ez a szicíliai karfiolsaláta, amit Nigella olasz szakácskönyve alapján készítettem. Fenyőmag helyett tökmagot használtam, ezáltal lehet, nem is lett annyira szicíliai, de finomnak így is finomnak találtuk.

Lehet köretként enni vagy vegetáriánus főételként.

Hozzávalók:
1 karfiol
2 babérlevél
1 csipet sáfrány 1 csésze meleg vízbe áztatva
75 g mazsola
1 salotta hagyma
2 evőkanál frissen facsart citromlé
4 evőkanál olívaolaj
150 g magvalt fekete olívabogyó
25 g fenyőmag (vagy tökmag)
1 kis csokor petrezselyemzöld
75 ml marsala (szerintem ezt a hozzávalót egyszerűen kihagytam, mert nem volt itthon)
só ízlés szerint

Elkészítés:
Forrásban levő vízben roppanósra főzöm a rózsáira szedett karfiolt. A mazsolát a marsalával felforralom, félreteszem.

Az öntethez a sáfrányos vízhez teszem az apró kockákra vágott salotta hagymát, a citromlevet és az olívaolajat. Mindezt egy villával jól összekeverem.

A mazsolát és az olívabogyót hozzákeverem a kihűlt karfiolhoz, megöntözöm az öntettel, jól átkeverem és legalább fél óráig pihentetem. Tálalás előtt hozzákeverem a száraz serpenyőben megpirított fenyő- vagy tökmagot és megszórom az apróra vágott petrezselyemmel.

2017. június 2., péntek

Tengeri herkentyűs paella

A családom a hétvégére tengeri herkentyűs paellát rendelt. Kihangsúlyozták, hogy nem rizottóra vágynak, hanem paellára. Ettem már mindkettőt, de valahogy nem tudtam volna megfogalmazni, hogy mi is a különbség a kettő között. Most kénytelen voltam utánajárni és végül megtudtam. A rizottót állandóan kevergetve, alaplével, fehérborral főzzük, ez eddig is világos volt. A különbség, hogy paellához a rizst kicsit megpirítjuk (mint a magyar háziasszonyok a rizs körethez), felöntjük azzal a főzővízzel, amiben a homárt megfőztük, és fontos még, hogy sárfánnyal ízesítsük és egy idő után már ne kevergessük. Mivel a homárhoz itt nem igazán tudok hozzájutni, jobb híján egyszerűen fagyasztott tengeri herkentyű válogatásból készítettem az ételt, vízzel öntöttem fel, cserébe viszont erőteljesebben fűszereztem.
Hozzávalók (4-6 személyre)
2 evőkanál olívaolaj
1 nagy vöröshagyma
2 gerezd fokhagyma
2 bögre kerek szemű paella- vagy rizottó rizs
450 g vegyes fagyasztott tengeri herkentyű (vagy 4 kisebb homárfarok és 1/2 kg garnélarák)
1 csipet sáfrány vízben áztatva
2 nagy paradicsom
150 g zöldbab
2 csipet sáfrány (1/2 csésze hideg vízbe áztatva)
1 teáskanál őrölt pirospaprika
1 teáskanál cayenne bors
só ízlés szerint
egy nagy csokor petrezselyem

Elkészítés:
Aki olyan szerencsés, hogy hozájut homárhoz, forralja fel a vizet, dobja bele a homárfarkakat és addig főzze, amíg rózsaszín lesz. Ez egy két percig tart. Utána vegye ki a homárt a vízből, a vizet pedig tegye félre, mert később ezzel kell felönteni a rizst.

Aki nem jut hozzá egyszerűen homárhoz, az a következő lépéssel kezdheti. A hagymát apróra vágjuk és egy serpenyőben a felmelegített olívaolajon megdinszteljük. Rádobjuk a rizst, amivel üvegesre pároljuk. Hozzáadjuk az apróra vágott fokhagymát, a homár főzővizéből három bögrényit, majd a sáfrányt az áztatóvízzel együtt és a fűszereket, végül a kockára vágott paradicsomot és a 3 cm-es hosszúra vágott babot. Még egyszer utoljára megkavarjuk, utána lefedve lassú tűzön főzzük olyan 20 percig.

Ha friss herkentyűkkel dolgozunk, ekkor tesszük a tetejére a garnélarákokat és addig főzzük őket, amíg rózsaszínűek lesznek. Ez körülbelül 10-15 percet vesz igénybe. A legvégén pedig a már megfőtt homárdarabokat tesszük rá, hogy kicsit átmelegítsük őket.

Ha fagyasztott vegyes tengeri herkentyűkkel dolgozunk, akkor sokkal hamarabb elkészülünk ezzel az utolsó folyamattal. Az én herkentyűim eleve meg voltak főve, így csak 2-3 perc alatt átmelegítettem őket lefedve.

Amint kész, megszórjuk az apróra vágott petrezselyemzölddel és a kedvenc fehérborunkkal tálaljuk.