2016. január 29., péntek

Crumpet

Amikor Angliából jön hozzánk valaki látogatóba és megkérdezik, mit hozzanak, az angol tea mellett a másik nosztalgikus termék, amit kérünk tőlük, a crumpet. Nem is tudom, mihez lehetne hasonlítani. Talán az amerikai palacsintához, mert vastag és kicsit hasonló méretű, bár az állaga ennek szivacsos, az íze semleges. Lehet lekvárral is enni vagy egyszerűen csak jól megpirítani és vajjal, teával fogyasztani.

Nagy bánatomra, most turisztikailag nem túl érdekes helyen lakunk, ritkán jönnek angliai látogatók, ezért fogtam magam, és nekiálltam én crumpetet sütni. Nem mondom, hogy szép lett volna a végeredmény, de ízre olyan, amit Angliában megszoktunk, ezért gondoltam, felrakom a blogra a nem Angliában élő angolmániások kedvéért.
Hozzávalók (kb. 20 db-hoz):
300 g liszt
3 g friss élesztő (vagy 2*7 g-os szárított)
1 tk cukor
350 ml langyos tej
150-200 ml langyos víz
1/2 tk szódabikarbóna
1 tk só
napraforgóolaj a sütéshez

Elkészítés:
A langyos tejhez hozzáadjuk a cukrot, belemorzsoljuk az élesztőt és felfuttatjuk. A lisztet egy nagy keverőtálba tesszük, beleöntjük a felfuttatott élesztőt és géppel jó erősen összedolgozzuk (ettől lesznek benne majd a crumptre jellemző buborékok). Fedjük le és legalább 20 percre tegyük meleg helyre.

Keverjük a szódabikarbónát és a sót a tésztánkhoz, majd fokozatosan a langyos víz 3/4-ét. Sűrű tejszín állagot kell kapnunk. Ha ha túl sűrű lenne, csak akkor adjuk hozzá a víz maradék 1/4-ét. Takarjuk le újabb 20 percre.

Egy dupafenekű serpenyőben melegítsünk olajat, majd kezjdük el a sütést. Ha van sütőkarikánk, akkor azzal, hogy szabályos kör alakot kapjunk. Nekem ilyen eszközöm nincs, ezért csak simán, palacsintaszerűen sütöttem. 4-5 perc után, amikor már megjelennek az első buborékok a felszínen, fordítsuk meg, és amikor a másik oldala enyhén barna lesz, akkor kész. Lekvárral, vajjal fogyasszuk.

Ha túl sok egyszerre, fagyasztóban jól eláll. Ekkor fogyasztás előtt pirítóssütőben pirítsuk meg mindkét oldalát.

2016. január 22., péntek

Thai zöldséges üvegtészta-saláta

Nagyon örülök, hogy életem során sok különböző nemzetiségű emberrel barátkoztam össze, ez teljesen kitágította a látásmódomat, sokkal nyitottabbá tett a világra. Ennek a folyamatnak csak egy apró szelete az, hogy egymásnak főzőcskézünk időnként és egymástól új recepteket lesünk el. A mai  különleges thai salátát egy szingapúri barátnőm készítette el nekem először és azonnal megtetszett. Mivel Szingapúrban eleve több nemzetiség él, az már adott, hogy tudják, milyen a finom kínai, india vagy maláj étel. Thaiföld sincs messze, ezért thai ételeket is sűrűn készítenek. Mivel nem minden hozzávaló kapható mindig egy német kisvárosban, most is kénytelen voltam egy-két hozzávalót kihagyni vagy mással helyettesíteni. Azt gondolom, ettől még az ízvilág nem változott lényegesen és a thai jelzőt továbbra is bátran használhatom a salátához.
 Hozzávalók:
200 g vékony üvegtészta
4-6 db shiitake gomba (szárított is jó)
1 répa zsülienre vágva
1 pak choi vagy egy jó maréknyi spenótlevél
2 tojás egy kevés sóval felverve
egy maréknyi babcsíra
2 gerezd fokhagyma
2-3 vékony szelet gyömbér
2 evőkanál olaj

+ alternatívaként tehetünk hozzá még főtt garnélarákokat is, nagyon finommá teszi

Az öntethez:
2-3 evőkanál oyster szósz
2-3 evőkanál világos szójaszósz
2 evőkanál sötét szójaszósz
1-2 evőkanál szezámolaj
1/2 lime kifacsart leve
őrölt fehérbors ízlés szerint

Elkészítés:
A szárított gombát forró vízben legalább 10 percig áztatjuk, majd hajszálvékony szeletekre vágjuk és a következő szószban pácoljuk: 1/2 teáskanál szezámolaj, 1-1 evőkanál világos és sötét szójaszósz, egy csipetnyi fehérbors, és az eredeti recept szerint még 1/4 teáskanál cukor. (Én ez utóbbit kihagytam belőle.)

Az üvegtésztát forró vízzel leöntjük, 3-5 percet állni hagyjuk, majd leszűrjük. És egy salátástálba tesszük.
A répát zsülienre, a pak choit 1 cm vastag csíkokra vágjuk. (Ha ezt nem kapunk, spenótlevél is jól illik a salátához. Ha annak túl vastag lenne a szára, eltávolítjuk.)
A tojásokat enyhén felverjük, megsózzuk, és kevés olajon omlettet sütünk belőle, amit végül vékony csíkokra vágunk. Félretesszük.

Amikor mindezzel elkészültünk, wokban vagy egy vastag aljú serpenyőben olajat teszünk fel melegedni. Beledobjuk a gyömbérszeleteket és a zúzott fokhagymát. Máris mehet hozzá a gomba, amit egy perc alatt átmelegítünk. Jöhet rá a répa egy percre, a felvágott pak choi vagy a spenót végül a babcsíra. Közben az öntet összetevőiből egy-egy kanállal löttyintünk a tetejére. Gyorsan dolgozzunk és vigyázzunk arra, hogy a zöldségek még roppanósak maradjanak. Amint mindez kész, a tésztával és a csíkokra vágott omlettel elvegyítjük, egy fél lime levét rácsorgatjuk. Megkóstoljuk, és ha szükségesnek találjuk, akkor még vagy szójaszósszal vagy a szezámolajjal utánízesítjük.

Mi most próbaképpen bundázott garnélarákkal ettük a salátát, de nekem jobban ízlik, ha egyszerűen főtt garnélarákot keverünk bele. Legközelebb újra úgy készítem el.

2016. január 8., péntek

Csirkés-kelbimbós gnocchi

A múlt hétvégén a fiúkat faggattam, mit ennének szívesen ebédre. Az egyik gnocchira készítette a hasát, a másik meg valami csirkés ételt szeretett volna enni. Mivel mindegyiküknek a kedvében akartam járni, ezért csirkés gnocchit kaptak salátával.
Hozzávalók (4 személyre):
500 g friss gnocchi
500 g csirkemell
400 g kelbimbó
3 gerezd fokhagyma préselve
1 evőkanál olívaolaj
2 dl tejszín
1 ág friss kakukkfű
1 kávéskanál szárított bazsalikom
reszelt parmezán sajt ízlés szerint
só, frissen őrölt bors

Elkészítés:
Egy nagy lábasban vizet teszek fel forrni egy csipet sóval. Amikor felforrt, beleteszem a gnocchit és kb. 2 perc alatt készre főzöm. Leszűröm, félreteszem.

A csirkemellet megmosom, kockákra vágom. A kelbimbót is megmosom, a külső leveleit leszedem és félbevágom. Egy mély serpenyőben az olajon megsütöm a csirkemellet, amikor félig kész, hozzáadom a kelbimbót, a préselt fokhagymát, megsózom és addig sütöm tovább, amíg a kelbimbó roppanós, de már ehető állagú. Ekkor hozzáadom a tejszínt és a fűszereket, picit összerottyantom őket.

A sütőt 200 fokra hevítem. Egy mély tálba öntöm a gnocchit, elkeverem a csirkés raguval, megszórom a reszelt parmezánnal és 10-15 perc alatt készre sütöm. Akkor jó, ha picit megpirult a sajt a tetején.