2017. március 31., péntek

Monschaui mustárleves

Amikor még Japánban éltünk, bárhova mentünk is kirándulni, biztos, hogy az adott településnek volt valamilyen specialitása. Az egyik a hagymájáról volt híres, a másik a szoba tésztájáról, a harmadik a mocsiról, ami egy japán édesség, a negyedik a szusijáról, és így tovább. Még a legkisebb falunak is volt egy nevezetessége, amit aztán a japán látogatók kötelezően meg is vettek ajándénak vagy megkóstolták, attól függően, miről is volt szó.

Ehhez hasonló jelenséggel itt Németországban ilyen mértékben nem találkoztunk, de azért akad egy-két település, aminek van híres étele vagy híres terméke. Az egyik ilyen Monschau, az Eifel Nemzeti Parkban található bájos kis falucska, amely a mustárjáról híres. A falucska mustármalmában minden elképzelhető ízű mustár készül: a mákostól a sörösig, rizling ízűig minden, amit el lehet képzelni. A helyi éttermek pedig természetesen előszeretettel kínálják a helyi mustárral készült ételkülönlegességeket. Az én kedvencem talán a legegyszerűbb itteni étel, a mustárleves. Elsőre furcsának hangozhat, de higgyétel el, kedves olvasók, hogy nagyon finom.
Hozzávalók:
4 evőkanál monschaui mustár (vagy bármilyen más közepesen csípős mustár)
3 evőkanál vaj
2 evőkanál liszt (vagy burgonyaliszt)
250 ml tej
750 ml erőleves
125 g édes tejszín+125 g a díszítéshez
1 tojássárgája
2 közepes hagyma
2 gerezd fokhagyma
200 ml száraz fehérbor
mustármag (ízlés szerint a díszítéshez)
só, bors

Elkészítés:
A hagymát nagyon apróra vágjuk (vagy talán még jobb, ha reszeljük), a fokhagymát préseljük és a felmelegített vajon megdinszteljük. A liszttel megszórjuk és picit pirítjuk, majd a forrásban lévő erőlevessel és a tejjel felöntjük, 20 percig közepes lángon főzzük. Ekkor hozzáöntjük a fehérbort.

A tejszínben elkeverjük a tojássárgát és óvatosan a leveshez öntjük. Fontos, hogy ekkor már ne forrjon, nehogy kicsapódjon a tojássárga. Levesszük a tűzről. Ízlés szerint kb. 4 evőkanál mustárral ízesítjük. A tetejét felvert tejszínhabbal és mustármaggal díszítjük. A legfinomabb egy szelet barna vagy félbarna kenyérrel fogyasztva.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése