2015. március 30., hétfő

Egészséges nassolnivaló: fűszeres sült csicseriborsó

Nassolni mindenki szeret, de nem mindegy, hogy mit. Időnként szoktam egy sima lábasban kukoricát pattogtatni, az előregyártott, mikrósnál sokkal jobb. Vagy az új kedvencünk: a csicseriborsó, ami egyre több receptben tűnik fel itt a blogon is. Készült már belőle kétféle humuszsaláta, a lisztjéből töltelék. Nemrég felfedeztem egy belőle készült egyszerű és egészséges nassolnivalót is. Nagyon hamar elkészül, és a fűszerezése miatt ennél több nem is kell 2-3 embernek egy filmhez.

Hozzávalók:
1 doboz (kb. 400 g) konzerv csicseriborsó
1/2 kk római kömény
1/2 kk chili pehely
1 csipet só
1 ek olivaolaj

Elkészítés:
A sütőt 200 ºC-ra előmelegítem. A csicseriborsót vízben megmosom, jól lecsöpögtetem. Egy mozsárban megőrlöm a fűszereket. Egy tepsibe szórom a csicseriborsót, átforgatom egy evőkanál olivaolajban, és kb. 40 perc alatt ropogósra sütöm. Amint kész, kis tálba teszem, meghempergetem a fűszerekben és már tálalhatom is.

2015. március 23., hétfő

Marmalade tartósítószer nélkül

Amikor Angliában éltem, volt szerencsém a marmalade-ot, ezt a kerernyés ízű narancslekvárt nem csak megkóstolni, hanem egy idősebb angol hölgytől a díjnyertes receptjét meg is tanulni. Nagyon harmonikus ízű, nem túl édes, nem túl keserű volt a végeredmény, viszonylag hamar el is készül. Csak egy baj van vele: nem mindegy, milyen narancsból készül. Az eredeti angol marmalade-hoz januárban érkezik a zöldségesekhez a kesernyés, nyersen nem élvezhető ízű sevillai narancs. Ezzel a típusú naranccsal viszont Anglián és Spanyolrszágon kívül még sehol máshol nem találkoztam. Máshol tehát muszáj valami alternatívát kitalálni.

Gondoltam, sebaj, nem lehet olyan rossz hagyományos narancsból elkészítve sem, ha már nincs más. Rossz tényleg nem lett, csak amikor valaki a marmalade ízére vágyik, akkor nem elégíti ki a narancslekvár édes íze. Próbálkoztam, próbálkoztam, és most bevetettem egy grapefruitot is, hátha segít. És segített. Most ennek az ál-marmalade-nak adom meg a receptjét, de a sevillai narancsból készült változatnak is ez az elkészítési módja, csak akkor a grapefruit helyett még egy plusz narancsot dobjunk hozzá.
Hozzávalók (6-7 kisebb üveghez):
70 dkg vékony héjú narancs
1/2 grapefruit
2 citrom
1,8 kg cukor
1,2 l víz

Elkészítés

  1. Az üvegeket, kupakokat jól elmossuk, és 100 ºC-os sütőben kb. félóra alatt csírátlanítjuk.
  2. A narancsokat és a citromokat jól megmossuk, majd félbevágjuk, kifacsarjuk és eltávolítjuk a belső héját és a magokat, amiket egy lábosba teszünk. Ebből nyerjük majd a pekint a zselésítéshez.
  3. A maradék narancshéjakat is félbevágjuk, majd aprítógépbe tesszük, illetve kézzel apró kis darabkákra, csíkokra vágjuk
  4. Erre a masszára ráöntjük a narancs-és citromlevet és 6 dl vizet, majd 12 percre magas fokozaton mikróba tesszük (vagy puhulásig gázon kavargatjuk)
  5. Időközben a kislábasban lévő citrus belsőségeket feltesszük 6 dl vízzel forrni.  Ha kész, szitán egy nagy lekvárfőző edénybe áttörjük, hozzáadjuk a megpuhult narancshéjat, a cukrot addig kevergetve, amíg elolvad.  Utána kevergetni már nem kell, csak addig főzni, amíg a marmalade színe megváltozik és a tányér tesztet kiállja.  Elég habos, milkshake szerű lesz a teteje, ez alatt kell nézni a színt. Egy kis csöppet kistányérra teszünk, betesszük a hűtőbe, majd egy kis idő múlva ellenőrizzük, nem folyós-e még. Ha nem az, hanem inkább zselészerű, akkor kész. Ez a folyamat kb. félóra.  Tiszta, meleg üvegekbe tesszük, légmentesen lezárjuk.
Fontosak az arányok, és az, hogy kellő mennyiségű citrusmag legyen benne. Ha ez mind stimmel, akkor viszonylag gyorsan elkészülünk a lekvárfőzéssel.

2015. március 16., hétfő

Amerikai palacsinta áfonyával

Aki élt már Japánban, azt tudja, hogy amint az ember megismerkedik egy-két japánnal, elindul egy lavina: azonnal beszervezik előadásokat tartani az országunkról, a házasságról, a környezetvédelemről vagy mindenféle hasonló témákról. Egy idő után szívesen meghívják az embert magukhoz. Ha szerencsénk van, igazi klasszikus teaceremónián is részt vehetünk, ahol nem csak teázunk, hanem az ehhez kapcsolódó összes rítust megismerhetjük, például azt, hogy a kertet hogyan kell megcsodálni, aztán a teakészítés kellékeit, megtanuljuk, merre kell forgatni a teáscsészéket, hogyan kell hajlongani és még sorolhatnám. A teljes teaceremónián ételeket is felszolgálnak és össszesen 3-4 óráig is tart.

Ilyen kedves fogadtatás után illik visszahívni a házigazdát, és ilyenkor persze ki nem mondott elvárás, hogy nekünk is valami magyarossal kell készülni. Ha ízlik nekik, jöhet a következő lépcsőfok, amikor megkérnek, hogy esetleg nagyobb közönség előtt is főznénk-e. Nos, én is így jártam. Egy művelődési ház-szerűségben kellett főznöm. Meghatározták, hogy 3 fogásnak kell lenni, és az előkészületekkel, bevezető előadással, elkészítéssel, közös evéssel, elpakolással együtt kb. 4- 4,5 óra áll rendelkezésre. Ez azért egy kicsit kevésnek tűnik, ha egy magyaros menüsort akarunk elkészíteni, de megoldható. De hogy is jön ez a sztori pont az amerikai palacsinta receptjéhez?

Nos, hosszas gondolkodás után végül karfiollevest, csirkepaprikást galuskával és palacsintát választottam a menümbe. A főszervező hölgy talán túlzottan is aprólékosan kérte az összes receptet előre. Amit mi csak szemre alkalmazunk, azt neki grammra pontosan tudnia kellett. Én elkövettem azt a hibát, hogy a palacsinta nevét angolosan mondtam neki, erre azon kezdett lovagolni, hogy akkor most mondjam meg: angol típusú, amerikai vagy francia típusú palacsintáról van szó. Őszintén szólva fogalmam sem volt, mi a különbség ezek között. Végül hosszas levélváltás után megegyeztünk, hogy magyar típusú palacsintának fogjuk hívni. Következett a nagy nap. Olyan 30 résztvevő volt, a többség idős japán háziasszony, akik aztán hívjuk bármilyen nemzetiségű palacsintának is, próbálták megreformálni a receptet. Igaz, előre megkapták papíron, meghallgatták az előadást a magyar konyha sajátosságairól, de magukban csak legyintettek, és ők tapasztalt rókaként úgy csinálták, ahogy ők gondolták. Mit nekik holmi instrukció! Ahogy jártam körbe a teremben, volt, hogy szinte sokkot kaptam attól, amit csináltak. Volt, akik csak az összes tölteléknekvalót keverték egybe, de volt, aki beleborított a tésztába mindent a túrót, lekvárt, lisztet, tejet, amit akkor már nemigen lehetett megmenteni. Persze voltak akik figyeltek, és mindent úgy csináltak, ahogy mondtam, és végül egész jó eredményt produkáltak.

Biztos vagyok benne, hogy ők meg rajtam szörnyülködnének időnként, amint bizonyos japán ételeket készítek el. Teljesen más konyhatechnikai eljárásokat alkalmazunk mi itthon, és ők ott. Pont ezért igyekszem a külföldi receptjeimet lehetőség szerint a helyiektől megtanulni, vagy legalább akkor megbízható főzőoldalakról, szakácskönyvekből. Ebből kiindulva azért nagyon remélem, hogy én ezzel az amerikai palacsintával nem lőttem mellé, és azok sem fogják rémülten a fejüket a recept láttán, akik már valóban voltak Amerikában.

Én ezt egy sima hétköznap reggelire készítettem el, mert valahogy azt hittem, hipp-hopp meglesz. A tészta kikavarása tényleg nem vett sok időt igénybe, de a vastagsága miatt a sütésre mégis elment olyan jó 20 perc. Ezért inkább ráérős hétvégi reggelire javaslom, vagy akkor, ha valaki hétköznap a megszokottnál hamarabb kel, és van kedve meglepni a családot egy ilyen finomsággal.
Hozzávalók (2-3 személyre):
200 g liszt
1 csipet só
300 ml tej
1 kk sütőpor
1 tojás
1 kk + 2 ek vaj (a tésztába + sütéshez)
12 dkg áfonya

A tálaláshoz:
juharszirup, porcukor, áfonya ízlés szerint

Elkészítés:
A lisztet elkeverjük a sóval és sütőporral. Hozzáadjuk a tojást, fokozatosan a tejet, és egy kis kávéskanál olvasztott vajat, csomómentesre keverjük. Végül jöhet bele az áfonya fele.

Egy serpenyőben felolvasztunk egy kevés vajat, és kb. 10 cm-es korongokat sütünk a tésztánkból. Mivel vastagabb, mint a mi palacsintánk, hosszabb sütési időre kell számítani. Nekem egy ekkora adag olyan 20-25 perc alatt sült ki. Az elkészült palacsintákat tányérra teszem, és tálalásig meleg sütőbe tolom. Az adagokat egymásra tornyozom. A végén porcukorral megszórom, a maradék áfonyákat szépen elrendezem körülötte. Az, hogy ki mennyi juharsziruppal szereti, ízlés dolga, ezért ezt csak kikészítem az asztalra, és mindenki annyit önt belőle, amennyi jólesik.

2015. március 9., hétfő

Kecskesajtos tésztasaláta

Most éppen böjtölünk, és emiatt kicsit át kellett alakítanunk a szokásainkat. Máskor, amikor azon gondolkozom, mit főzzek, szóbajöhet bármi, szabadon szárnyalhat a fantáziám. Most viszont a húsmentes időszak miatt át kell állítani valamit a fejemben, hogy másképp kell főznöm. Mindig észben kell tartanom, nehogy legyen húsféle is az eltervezett ételben, de azért változatos is legyen az étkezésünk. Mivel nem először csinálom, tudom, hogy ez megoldható, és a 4-5. hét végére, amikor már mindjárt vége, egészen bele is rázódok. Azért annyira nem, hogy végérvényesen áttérjek a vegetáriánus életmódra, úgyhogy senkinek sem kell attól félni, hogy ezentúl csak ilyen receptekkel találkozhat a blogon. Egyet azért most megosztok, amit ma készítettem el gyors ebédnek.
Hozzávalók (2 személyre):
20 dkg fusilli tricolore tészta
10 dkg kecskesajt
1 maréknyi olivabogyó
1/2 kígyóuborka
4-5 koktélparadicsom
1/2 maréknyi hántolt tökmag
1 ek olivaolaj

Elkészítés:
A tésztát 10 perc alatt kifőzöm, lecsöpögtetem. A kecskesajtot, uborkát, paradicsomot, olivabogyót kockára vágom, hozzákeverem a kihűlt tésztához. Meglocsolom olivaolajjal, átforgatom, megszórom a tökmaggal, és már tálalhatom is.

2015. március 2., hétfő

Gyors túrógombóc tojás nélkül

Már többször is esett itt a blogban szó azokról a jellegzetes ételekről, amelyek egyfajta átmenetet képeznek a második fogás és a desszert között. Ezek egyike a túrógombóc, amit sokan meg tudnak enni harmadik fogásként is egy leves és egy akár húsos, akár zöldséges főétel után. Nos, nekem ez nem megy. Ahhoz ez az étel már túl nehéz. Nekem ez egy tipikus szombati ebédre való étel, amikor van leves is, és hozzá már csak valami finomság, és kész is.

Túrógombóc és túrógombóc között is van persze kölönbség. Én is ettem már olyat, ami olyan kemény volt, hogy azzal embert is lehetett volna ölni. Ezt elkerülendő, a tojáshabot felverve próbáltam lágyítani a tésztámat, de akkor meg valahogy olyan macerás volt gömbölygetni, kifőzni. Előfordult, hogy szét is esett. Nemrég viszont felfedeztem egy laza, mégsem szétesős receptet, amit már többször készítettem, és nagyon bevált. A gombócokat kifőzni nem kell, az íze desszertesebb a citromhéj miatt, de még mindig nyugodtan lehet enni második fogásnak. Szerintem érdemes kipróbálni.
Hozzávalók (4 személyre):
1/2 l tej
1 csipet só
50 dkg túró
1 citrom reszelt héja
12 dkg búzadara
2 ek cukor
1 vaníliáscukor
1 ek olaj
zsemlemorzsa ízlés szerint

A tálaláshoz:
porcukor és tejföl

Elkészítés:
A tejet egy csipet sóval felforralom, belekeverem a búzadarát és folyamatos keverés mellett nagyon sűrű tejbegrízt főzök belőle. Leveszem a tűzről, hozzákeverem a villával széttört túrót, a vaníliáscukrot, a cukrot és belereszelem a citrom héját. Kicsit félrerakom hűlni.

Ezalatt egy mély serpenyőben felhevítem az olajat, megpirítom benne a zsemlemorzsát. A majdnem kihűlt túrós masszából golyókat formálok, és meghempergetem a pirított morzsában. Tejföllel, porcukorral meghintve tálalom.