A bakszakáll Magyarországon nem annyira ismert növény, én is Németországban találkoztam vele először a "szegények spárgája" álnév alatt. Egyelőre még csak kísérletezgetek vele én is, milyen ételeket is készíthetnék belőle. Tavaly levest főztem, de nem merültem ennél jobban bele. Az idén viszont megint megjelent a piacon, ezért folytatom tovább a felfedezéseimet vele. Nem véletlenül kapta a fent is említett álnevet ez a zöldség, hiszen ízre talán a fehér spárgához hasonlít legjobban. Ezért olyan ételt készítettem most is, amit akár spárgából is elkészíthetnék: egy tésztát bakszakállal és "borsóhéjjal".
A vállalkozószelleműeknek felhívom a figyelmét arra, hogy nem véletlenül írtam a receptbe, hogy gumikesztyűben essenek neki a hámozásnak. A fekete külső réteg alatt ugyanis egy papírragasztóhoz hasonló nagyon ragacsos réteg helyezkedik el, amit aztán ember legyen a talpán, aki le tud mosni a kezéről. A kesztyűben viszont hipp-hopp megvan, és nem fogjuk magunkat szidni, amiért nekiálltunk ezt az ételt elkészíteni.
Hozzávalók (2 személyre):
4 szár bakszakáll (Schwarzwurzel)
100 g cukorborsó héjastól
2 duci fokhagyma
1 evőkanál olívaolaj
250 g penne
1 ek vaj
1 ek vaj
só, bors ízlés szerint
Elkészítés:
Egy nagy lábasban felrakom a tészta főzővizét, forrástól számítva 10-12 percig főzőm, lecsöpögtetem.
Ezalatt a bakszakállt gumikesztyűben meghámozom, alaposan megmosom és srégen 1-2 cm-es darabokra vágom. A cukorborsót megmosom, a végeit levágom, és szintén srégen 2 cm-es szeletekre aprítom. A fokhagymát meghámozom, a kés lapjával lelapítom és felaprítom. A zöldségeket egy párolóedényben megpárolom. A bakszakáll kicsit több idő alatt lesz kész, ezért ésszerű két edényt használni erre a célra.
Egy serpenyőben felmelegítem az olajat, hozzáadom a fokhagymát, majd a megpárolódott zöldségeket és végül a lecsöpögtetett tésztát. Tálaláskor frissen őrölt borssal szórom meg és egy darabka vajat teszek a tetejére.