2015. október 30., péntek

Sütőtök ivólé

A következő receptet még a testvéremtől kaptam vagy tíz éve. Akkor lelkesen csináltam többször is egymás után, aztán valahogy feledésbe merült. Most viszont egy Halloween bulira vagyok hivatalos, ahová mindenkinek vinni kell valamit. Szerencsére beöltözni nem kell, azt inkább meghagyjuk a karneválra, amikor nem ijesztően, hanem viccesen kell kinézni. De a bulira visszatérve, először az jutott eszembe, hogy sütőtökös cupcake-et viszek. Aztán sikerült egy jó nagy tököt beszereznem, és rájöttem, valamit még tudok belőle csinálni. Így ugrott be a tudatalattimból az ivólé receptje, amit csak annyiban alakítottam át, hogy tettem hozzá még mézet is és egy késhegynyi gyömbért. Pofonegyszerű, és miután meghámoztuk a tököt, utána már megy, mint a karikacsapás. Még egyelőre a dunsztban csücsülnek az üvegek, remélem, holnap sikert aratok velük.
Hozzávalók (kb. 3 liternyi ivóléhez):
kb. 1,3 kg-nyi sütőtök (hámozva, magok nélkül 1 kg)
1 dkg citromsav
25 dkg cukor
1 evőkanál méz
1 késhegynyi őrölt gyömbér (elhagyható)

Elkészítés:
A tököt meghámozzuk, a magjait kikaparjuk és a húsát kockákra vágjuk. 1 liter vízben puhára főzzük, kissé hűlni hagyjuk, majd botmixerrel pürésítjük. Hozzáadjuk a citromsavat, a cukrot, a mézet és a gyömbért. Egy liter vízzel hígítjuk és újra felforraljuk.

Eközben az üvegeket alaposan elmossuk, és 100 fokos sütőben 20 percig fertőtlenítjük. Amikor az ivólevünk felforrt, akkor átmerjük az üvegekbe, jól lezárjuk és szárazdunsztban hagyjuk nagyon lassan kihűlni.

2015. október 14., szerda

Kuszkusszal töltött kecskesajtos-sonkás sütőtök

A napokban nagyon szép sütőtököt láttam a boltban. Még nem tudtam, mit fogok belőle készíteni, de vettem egy kis darabot. Végül vacsorára sonkával, kuszkusszal töltöttem meg, be a sütőbe és egy óra múlva az asztalunkon is gőzölgött ez a finomság.
Hozzávalók (2 személyre):
1 kisebb sütőtök (sonkatök)
1/2 bögre kuszkusz
1 kisebb lilahagyma
egy kisebb maréknyi dió aprítva
3-4 szelet sonka vagy bacon
15 dkg kecskesajt kockára vágva
1 kis csokor turbolya
pár csepp citrom
2 ek olívaolaj
só, bors

Elkészítés:
A tököt megmosom, félbevágom, a magjait eltávolítom, és a maradék húsát kikaparom. Körülbelül egy cm-es fala maradjon. A vágadékokat apró kockákra vágom. A lilahagymát, kecskesajtot, bacont szintúgy. A kuszkuszt ugyanannyi mennyiségűan forró vízzel leöntöm, 10 percet állni hagyom, amíg megszívja magát. Ekkor egy kis olívaolajjal és pár csepp citromlével meglocsolom, sózom, borsozom, majd hozzákeverem az addig felkockázott alapanyagokat és az apróra vágott turbolyát. Ezzel a keverékkel megtöltöm a sütőtököt, még egyszer meglocsolom olívaolajjal és mehet a sütőbe. Alufóliával lefedve 180 fokon kb. egy óráig sütöttem. Félóra elteltével végezzünk tűpróbát. Ha a kés, vagy a tű könnyedén belemegy a tökbe és szép piros a teteje, akkor kész.

2015. október 7., szerda

Máglyarakás

Amikor kicsi voltam, a nyári szünetben beosztottuk, mikor ki fog főzni. Mindegyikünknek megvolt a maga specialitása. Az enyéim közül az egyik a máglyarakás volt. Könnyű volt elkészíteni, szó szerint gyerekjáték, és még finom is. A legtöbbször akkor került rá sor, amikor volt kicsit szikkadt kalács otthon, ja és amikor karácsony után maradt diós bejgli (mert mákos az sosem maradt persze). Most kalács csak akkor marad, ha előtte sütök én, mert errefelé ez a péksütemény nem divat, de akár a maradék zsemle is ugyanolyan jó szolgálatot tehet jobb híján.
Hozzávalók:
20 dkg szikkadt kifli vagy kalács
3 tojás
1/2 l tej
10 dkg cukor
3 dkg vaj
10 dkg darált dió
10 dkg mazsola
1/2 dl rum (elmaradhat)
1/2 kg alma
3 kanál baracklekvár

+ 1 kanál vaj (a tál kikenéséhez)
+ 2 kanál zsemlemorzsa a tál beszórásához

Elkészítés:
A szikkadt kifliket karikára vágjuk, a tojássárgáját a cukorral és olvasztott vajjal elkeverjük, hozzáadjuk a tejet, rumot, és a felszeletelt kiflire ráöntjük, egy ideig állni hagyjuk. A mazsolát meleg vízben 10 percig áztatjuk.  Egy szélesebb tűzálló tálat zsiradékkal kikenünk, zsemlemorzsával megszórunk. A beáztatott kifliket a beáztatott mazsolával, darált dióval meghintjük. Az almát megmossuk, vékony szeletekre vágjuk és a kiflik tetejére tesszük. 200 fokos sütőben 30 percig sütjük. Közben a tojások fehérjéből kemény habot verünk, hozzáadjuk a lekvárt és a megsült tészta tetejére halmozzuk. 10-15 percig gyenge tűznél addig sütjük még, amíg a teteje kicsit megpirul.