2015. december 25., péntek

Egyenlő / Kossuth kifli

A mai receptem két embernek is a specialitása volt. Az egyik a nagymamám, a másik a barátnőm anyukája. Amikor mentem hozzájuk látogatóba, titokban mindig abban reménykedtem, hogy ezzel fognak várni. Időnként be is jött. Persze nem voltam mérges, ha valami más volt, de valahogy ezzel a sütivel nem tudtam betelni. A nevével viszont mindig is bajban voltam. Mama egyenlőnek nevezte, gondolom azért, mert a cukor és a liszt egyenlő mennyiségben van benne. Ha a tojást lemérnénk, lehet, még az is akkora súlyú lenne. Másoktól a Kossuth kifli elnevezést is hallottam már, és talán a barátnőmék egyszerűen csak vajas piskótának nevezték. Ezt majd megkérdezem tőle emlékeztetőül. De nem is a név a lényeg, hanem az ízek. Könnyű, habos állag, finom pirított dió a tetején és a citromhéj semmivel sem összetéveszthető íze...nálam ez a nyerő desszert.
Hozzávalók:
6 tojás
30 dkg cukor
30 dkg liszt
1 sütőpor
15 dkg zsír (vagy vaj)
1 citrom reszelt héja
1 vaníliáscukor
10 dkg darált dió

Elkészítés:
A tojássárgákat a cukorral habosra verjük, a fehérjéket szintén kemény habbá verjük, majd a két masszát óvatosan összedolgozzuk (legközelebb kipróbálom, hogy milyen állagot kapok, ha az egész tojásokat verem hosszú ideig robotgéppel, lehet, az is működik). A sütőport elkeverem a liszttel, majd óvatosan a habhoz szitálom. Hozzákeverem még a citromhéjat és a vaníliáscukrot is. Legvégül pedig a megolvasztott zsiradékot.

Sütőpapírral bélelt sütőbe öntjük, a tetejét egyenletesen megszórjuk darált dióval és 180 fokon addig sütjük, amíg a beleszúrt tű tiszta marad. Kb. 30 perc.

Ha kihűlt, pohárral vagy pogácsaszaggatóval félhold alakú darabkákat vágunk belőle.

2015. december 18., péntek

Gesztenyével töltött pulyka

A mai receptet, ha akarjuk, karácsonyi pulykának, ha amerikaiak vagyunk vagy egyszerűen csak az ottani legnagyobb ünnepet is meg akarjuk ünnepelni, akkor hálaadási pulykának is nevezhetjük. Én pont e két ünnep között készítettem el. Talán még nem késő tipp azoknak, akik nem halételt készítenek karácsonykor, hanem egyszerűen valami olyan finomságot, amit azért nem mindennap tálalnak fel a családnak. Igaz, hogy hosszan készül, de az előnye az, hogy miután beraktuk a sütőbe, akkor időnként meglocsoljuk, azon kívül nincs vele gond. Közben lehet takarítani, fát díszíteni vagy egy jó könyvvel leülni picit szusszanni.
 Hozzávalók (6 személyre)
3,5 kg pulyka
250 g főtt gesztenye (előfőzött, vákumozott is jó)
15 dkg csirkemáj
1 salotta hagyma
5 dkg aszalt szilva
1 evőkanál rum
100 g bulgur
1/2 tk szárított kakukkfű
1 kis csokor petrezselyem
1 teáskanál majoránna
1 tojás
1 evőkanál só
frissen őrölt bors (ízlés szerint)
1 evőkanál vaj
1 fej fokhagyma

Elkészítés:
A töltelékkel kezdem az előkészületeket. A bulgurt forró vízzel leöntöm, lefedve állni hagyom és 10-15 perc múlva lecsöpögtetem. Az aszlat szilvát apróra vágom, egy evőkanál rummal meglocsolom, picit állni hagyom. A gesztenyét, májat, hagymát apróra vágom és egy nagy tálba öntöm. A fűszernövényeket felaprítom, hozzáadom a bulgurral, aszalt szilvával együtt.

A sütőt 175 fokra előmelegítem (nem légkeveréssel).

A pulykát megmosom, szárazra törölgetem. Kívül, belül megsózom, majd a tölteléket a hasüregébe, valamit az óvatosan fellazított bőre alá töltöm, a bőrét kívülről a vajjal megmasszírozom. A szabadon maradt részeket hústűvel összetűzöm, hogy később ne folyjon ki a töltelék. Egy pecsenyesütő tepsit kiolajozok, beleteszem a pulykát, beledobom a gerezdjeire szedett fokhagymát még héjastól. Lefedem alufóliával és a forró sütőben kb. 4 óra alatt megsütöm. Időnként a saját levével meglocsolgatom.  Az utolsó 15 percre feltekerem a hőmérsékletet 200 fokra.


Fokhagymás polentával és sült zöldségekkel tálalom.

2015. december 11., péntek

Karácsonyi mézes pálinka

Nem vagyunk nagy pálinkaivók, de ahányszor hazamegyünk vagy amikor hozzánk jön valaki látogatóba, mindig kapunk egy-egy üveggel. Amikor tiltatkozunk, akkor azt hiszik, csak szerénykedünk. Végül kénytelenek vagyunk elfogadni és évekig a szekrényben őrizgetni, mert az itteni barátok sem nagy töményital fogyasztók. Talán még akkor ízlik legjobban, amikor valahogy át lesz alakítva. A testvérem pálinkából készült meggylikőrje például viszonylag hamar elfogyott, de a karácsonyi fűszerekkel ízesített mézes pálinka is sokkal jobban elnyeri a tetszésemet, mint akár a legnemesebb sima pálinka is. Már 4 héttel karácsony előtt el lehet kezdeni készíteni, de még most sem késő.
Hozzávalók:
3 dl pálinka
2 evőkanál méz
1 kávéskanál fahéj (vagy 1 fahéjrúd)
1/2 kávéskanál gyömbér
4 szem szegfűszeg

Elkészítés:
Egy mérőpohárban összekeverjük a hozzávalókat és egy csavaros üvegbe tesszük, jól összerázzuk. Sötét, hűvös helyre tesszük, és 2-3 naponta összerázzuk. Karácsony előtt átszűrjük egy másik üvegbe és már fogyasztható is.

2015. december 4., péntek

Kávés-diós patkó

Mivel máris itt a december, ma már el is kezdtem karácsonyra a kekszek, aprósütemények sütését. A legtöbb eláll pár hetet a dobozban, és így nem az utolsó pillanatra marad minden. Ajándéknak is kiváló egy-egy kekszes válogatás. Amíg régen csak mézest készítettünk, a külföldi barátoknak hála rájöttem, hogy sokkal izgalmasabb, ha egy egész kis kollekció vár bennünket karácsonykor és most már igyekszem újítani minden évben. Rendszeresen elkészítem a korábban már említett dán julekagert, időnként linzert, mini stollent, de minden egyéb újdonságra vevő vagyok. Most például a neten találtam néhány érdekesnek ígérkező receptet, és ebből az elsőt el is készítettem már ma, picit átalakítva. Mivel fehércsokink nem volt itthon, hagyományos csokit olvasztottam, abba mártogattam a kis cukorgyöngyöket. Így valóban sokkal látványosabbak lettek, de bevallom, hogy nekem jobban ízlett a csupasz változat, ami lehet, hogy nem olyan szép, de nem ropogott a fogam alatt a cukor, és kevesebb kalória is... A karácsony persze nem a fogyókúra ideje, de azért nem árt, ha ilyen apróságokra is odafigyelünk.

A mai kísérlet eredménye így néz ki.
Hozzávalók (48 db-hoz)

  • 100 g liszt
  • 50 g finomra darált, pirított dióbél
  • 5 g őrölt kávé
  • 15 g kakaópor
  • 50 g porcukor
  • 100 g hideg vaj
  • 1 tojás sárgája
  • 50 g étcsokoládé
  • 50 g fehér cukorgyöngy és fehér dekorcukor vegyesen
Elkészítés:
A száraz hozzávalókat (lisztet, diót, kávét, kakaóport, porcukrot) összekeverem, elmorzsolom a vajjal, hozzáadom a tojásságáját. 1-2 órára hűtőbe teszem. Ekkor egy hosszú rudat formálok belőle, amit 8 részre osztok, utána ezekből még kisebb rudakat formálok, amiket 6 felé vágok, majd patkó alakúra formázok. Előmelegített sütőben 180 fokon (nem légkeveréssel) 10 perc alatt kisütöm őket. 

Ha kihűltek, a végüket olvasztott csokiba, majd dekorcukorba mártom. A dekorcukortól olyan hatású lesz, mintha jégkristályok lennének a végén. Jól záródó fémdobozban tárolom.