Aki engem ismer, talán meglepődik, hogy koreai receptet még sosem tettem közzé, pedig talán még többször készítek ilyesmit, mint japán ételeket. Japánban élve több koreai barátunk volt és rajtuk keresztül sikerült megismernünk egyre többet és többet a koreai konyhából is. A legfontosabb ételük a kimcsi vagy más írásmódban kimchi. Ez tulajdonképpen a mi savanyúkáposztánkhoz hasonlóan készül, tehát fermentálással, viszont az alapja a kínai kel és a savanyú íz mellett kicsit csípős is. A koreaiak szinte minden étkezéshez fogyasztanak belőle. Amikor a barátnőm készítette, a háromtagú családnak egy gyerek-kiskádnyi adagot vágott össze, és ennek elfogyasztása nem is tartott nagyon sok időbe. Igaz, mi is kaptunk belőle kóstolót, de a többségét mégis ők ették meg. Régen a házaknál jellegzetes cserépedényekben tárolták télire. Aki nem kertes házban lakik, az a hűtőben is tarthatja...de erről tudnék mesélni.
A némethez hasonlóan a japán albérletek többsége sem berendezett. Igaz, legalább itt konyhabútor általában van. De a bútorok, mosógép, hűtő hiányzik. Nos, mi egy éppen hazaköltöző koreai pártól vettük meg ezeket a nagygépeket. Még csak egy éves volt mindegyik, de a hűtő vagy fél évig kimcsi szagú volt, hiába volt amúgy tiszta, hiába tárolták benne a kimcsit lezárt dobozban, hiába mostam át többször, idő kellett hozzá, hogy ez a jellegzetes illat elillanjon belőle.
Az erőteljes szag ellenére egy finoman elkészített, ropogós kimcsit mindig szívesen megeszek. Akár csak sok egyéb korei étel mellé, vagy pedig ha már nem annyira ropogós, akkor butakimcsiként vagy ahogy most is készítettem: leves formájában. A névben a "kamo" pedig a másik fő alapanyagra, a kacsára utal japánul...ha jól tudom, koreaiul is. Kell hozzá még hagyma, tofu, a tálaláshoz rizs, és egy egyszerű ebédre elég is ennyi. Legalábbis szerintem. De ne lepődjünk meg, ha a koreai vendéglátónk ennek tízszeresét rakja elénk az asztalra.
Most nem saját készítésű kimcsit használtam a leveshez, hanem vásároltam. Szerintem ázsiai boltokban már otthon is kapható.
Hozzávalók:1 csomag tofu (kb. 25 dkg)
1 nagy hagyma
1 doboz kimcsi kb. 25-30 dkg
1 ek shichirin (japán fűszerkeverék)
1 pár csepp raayu (chiliolaj)
1 kacsamell (kb. 40 dkg)
3-4 szár zöldhagyma szár a tálaláshoz
só
Elkészítés:
A kacsáról a bőrt lehúzzuk, kis kockákra vágjuk és saját zsírjában megsütjük, töpörtyűt készítünk, amit aztán egyik feltétként a leveshez elropogtathatunk.
Egy kanállal a kacsazsírból kiveszünk és egy lábasban megdinszteljük rajta a cikkekre vágott hagymát. A kacsamellet 1,5 cm-es kockákra vágjuk és a hagymás zsíron átsütjük. Felöntjük vízzel, megsózzuk, majd közepes tűzön puhára főzzük. Amikor már majdnem puha, hozzáadjuk a kimcsit (falatnyi darabokra vágva, ha szükséges), a tofut, 1 cm-es kockákra vágva. Amikor elkészült, megszórjuk a karikákra vágott zöldhagymával, szükség szerint fűszerezzük a shichirinnel és/vagy raayuval. Főtt rizzsel tálaljuk, ropogtassunk hozzá a kacsatörörtyűnkből esetleg koreia noriból.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése