Kicsit félve kezdek az egyik kedvenc japán ételemről írni, mert úgy vagyok vele, ha egy szusimester éveken, évtizedeken keresztül tanulja a szakmáját, akkor hogy jövök én ahhoz, hogy a szusikészítés rejtelmeit egy rövid blogbejegyzésben próbáljam letudni. Már az elején leszögezem, hogy én csak a szusi fogyasztásában vagyok szakértő, és nem az elkészítésében. Meg tudom állapítani, melyik az igazán jó szusi: a kis párszemélyes szusizók az igaziak Japánban, de sok kaitenszusi étteremben is jó a minőség. Aztán ott vannak a 100 yenes kaitenszusizók (amikor az étel futószalagon jár körbe-körbe)....és valahol ezután jön minden szusinak nevezett ételszerűség, amit mi itt Európában fogyaszthatunk/nánk. Én ezért itt csak nagyon ritkán eszem, vagy akár készítek is szusit. Azért persze vannak, akik rá tudnak beszélni.
Ilyenkor általában főtt, vagy füstölt alapanyagokat használok "feltétnek". Ha valaki nagyon elszánt, és nyers halat is szeretne használni, akkor nagyon megbízható helyről vásároljon, ahol garantáltan friss árut kap.
Legutóbb nigiriszusit késztettem tonhalból és lazacból. Ez a képen is látható típusú szusi, amihez nem feltétlenül van szükség norira. Ilyenkor a megformázott rizsgombócok tetejére kerül a feltét. A szusi talán legismeretebb fajtája a makiszusi, amikor a norilap öleli körül a rizstekercseket, és a közepében van a feltét.
Hozzávalók:
norilapok (a nigiriszusi esetén elmaradhat)
A szusirizshez:
1 csésze kerekszemű (!) rizs
1 3/4 csésze víz
Szusiecet:
4 ek ecet
1 ek cukor
1 kk só
A feltéthez tetszés szerint:
füstölt lazac
nattó (rothasztott szójabab)
nyers lazac, tonhal, fésűkagyló, garnélarák stb
tojáslepény (tojás felverve, kisütve, csíkokra vágva)
nyers uborka csíkokra, vagy karikára vágva (a szusi fajtájától függ)
Tálaláshoz:
savanyított gyömbér
szójaszósz
wasabi
Elkészítés:
A rizst megmossuk, hideg vízben feltesszük főni. Kicsit kevesebb vízzel, mint a duplája. Azért fontos, hogy kerekszemű rizst használjunk, mert ez jól összetapad, kényelmesen lehet formázni. Nem muszáj szusirizst venni, mert az általában jóval drágább, mint a normál kerek szemű rizs. Európában élő japán ismerősök a tejberizshez használatos rizst ajánlották.
Visszatérve az elkészítésére. Amint a víz felforrt, és a rizs félig megpuhult, le is kapcsolhatom, mert amíg áll, addig is felszívja a nedvességet. Amint ez megtörtént, óvatosan hozzáöntöm a szusiecetet, amit egyszerűen csak egy csészében összekevertem. Fakanállal vágó mozdulatokkal dolgozom, hogy a rizsszemek lehetőleg ne törjenek össze. A japán háziasszonyok még legyezgetik is közben, hogy a gőz a megfelelő irányba áramoljon fölötte. Na, én ezt kihagyom, mert csak két kezem van.
A szusi formázásához előkészítek egy tálban hideg vizet, hogy a kezemet bele tudjam mártogatni, a ráragadt rizsszemeket lemosni.
1. A nigiriszusihoz belemarkolok a rizsbe, egy adagot kiveszek belőle és egy tenyerembe szorítva hosszúkás gombócot nyomok belőle, ügyelve arra, hogy ne essen szét. A tetejét tetszés szerinti feltéttel díszítem. A feltét alá lehet egy pötty wasabit nyomni.
2. A makiszusihoz kiterítem a norilapot egy szusitekerő bambuszra. Ha nagyobb darabokat akarok, akkor az egész lapot használom. Ha kisebb falatkákat, akkor hosszában elfelezem, elvágom, ezt töltöm. Ezt könnyebb enni, viszont nehezebb szépen formálni.
A norilap tetején vékonyan elosztom a rizst. A széleken 2 mm-t kivéve mindenhová egyenletesen jusson. Megtöltöm tetszés szerinti töltelékkel, majd szorosan feltekerem. A szusirudat tálaláskor 1-2 cm széles karikákra vágom.
Mindkét verziót ízlés szerint wasabival, szójaszósszal, gyömbérrel fogyasztom.
Tipp: Kevésbé vállalkozószelleműeknek készíthetünk akár kolbászos, virslis, fasírtos változatot is. Az olcsó szusizókban Japánban is lehet ilyesmit kapni. Azért minőségi szusizóban ilyet eszünkbe ne jusson rendelni.