Alig teltek el a karácsonyi ünnepek, máris itt van a farsangi szezon. A mi környékünkön, a Rajna mentén ez óriási esemény. A szezon Kölnben hivatalosan már november 11-én 11 óra 11 perckor megkezdődik. Korosztálytól függetlenül sokan képesek erre a napra még szabadságot is kivenni, csakhogy ott legyenek a főtéren a hivatalos megnyitón. Millió ember nyomorog a téren, utána meg irány a környék kocsmái, egymás után. Ekkortól kezdődnek meg a karneváli bizottságok ülései, herceget, hercegnőt választanak. Az egész hacacáré februárban folytatódik újra látványosabb módon, amikor is szinte az összes városban felvonulásokat tartanak. A szülők befizetnek egy bizonyos összeget, és vonulhat az egész család mondjuk a táncklubukkal együtt ugyanabban a jelmezben. Mindegyik menet bérel egy teherautót vagy traktort, amit szintén feldíszítenek, és vonulás közben innen szórják mázsaszám a cukorkákat, csokikat a nézelődőknek. A profik, főleg a gyerekek már eleve nagy bevásárlószatyrokkal érkeznek, és ilyenkor összegyűjtik az egész éves cukorka-ellátmányukat.
Otthon picit másképp ünnepeljük a farsangot, ugye? Egy dolog viszont közös. Itt is lehet kapni farsangi fánkot, bár nem egészen a mi receptünk szerint, ezért mi inkább magunk készítjük.
Most idegen tollakkal fogok ékeskedni, mert nálunk a férjem specialitása a fánksütés. Nagyon sok receptet kipróbáltunk, és ez vált be. Az ő engedélyével közlöm a receptjét.
Hozzávalók (30 db 6 cm-es fánkhoz):
1/2 kg liszt
2 dl tej
4 dkg élesztő
5 dkg porcukor
6 dkg vaj
5 tojássárgája
+ 1 l olaj a sütéshez
Elkészítés:
Az élesztőt a langyos tejben egy kávéskanál cukorral felfuttatjuk. A lisztet egy nagy tálba öntjük, elmorzsoljuk benne a vajat, hozzáadjuk a cukrot és a tojássárgákat, majd a megkelt élesztőt. Jó alaposan megdagasztjuk, majd meleg helyen 1 óráig kelesztjük. Kicsit átgyúrjuk, majd ujjnyi vastagságúra nyújtuk, kiszaggatjuk. A közepét ujjal formázva elvékonyítjuk. Ismét pihentetjük úgy 30 percig. Forró olajban a lyukas oldalával lefelé kezdjük sütni. 2-3 percig fedő alatt, majd megfordítjuk és további 1-2 percig fedő nélkül. Ettől lesz szalagos a fánkunk. Fontos még a sütési hőmérséklet. Ha túl alacsony, akkor beszippantja az olajat, és élvezhetetlen lesz az erdemény, ha túl forró, akkor megég. Érdemes próbasütést végezni, mielőtt az összes fánkot beletennénk az olajba.
Tudtad?
A finomabb textúra érdekében érdemes az egyszer már megkelt tésztát "megboxolni", és hagyni újra megkelni. Erre azért van szükség, hogy még több apró széndioxid buborék keletkezzen a tésztában, és még jobban, egyenletesebben emelkedjen fel. Aki ennek a tudományos hátterére kíváncsi (újra) ajánlom elolvasni Peter Barham: The Science of Cooking című könyvének erre vonatkozó fejezetét.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése