2014. május 23., péntek

Pizza

Lehet, hogy nem a legegészségesebb, de nagyon finom az egyik legismeretebb olasz étel, a pizza. Az olaszoknak biztos lenne egy-két szavuk ahhoz, hogy a világ különböző tájain mi mindent adnak el pizza álnév alatt. Valóban én is voltam már például Japánban olyan "olasz" étteremben, ahol belépéskor megcsapott a szójaszósz illata. Nem meglepő, hogy innen nem túl elégedetten jöttem el, és legközelebb már nagy ívben elkerültem a hasonló helyeket. Ha belegondolunk, nálunk Magyarországon is mennyi förmedvényt ettünk, amikor azt hittük, pizzát eszünk. Még fiatal koromban én is büszkén készítettem egy újságban talált recept alapján a fele rétesliszt, fele sima liszt alapú jó vastag pizzákat kolbászos, hagymás feltéttel. Azóta már szerencsére tudom, milyen is az igazi pizza, és időnként újra nekiállok. Nekem a Stahl Judit pizzareceptje vált be, a szószt is az ő instrukciói alapján készítem. A feltétek kiválasztásánál pedig vagy nézelődöm ötletekért, vagy csak onnan kapok inspirációt, mit találok a hűtőben.


Hozzávalók:
1 kiló liszt
2 evőkanál só
1 evőkanál szárított oregano
frissen őrölt fekete bors
2 tasak szárított élesztő
2 teáskanál cukor
6 deci langyos víz
6 evőkanál olivaolaj
olivaolaj a tál kikenéséhez

Először langyosra melegítem a lisztet a mikróban úgy, hogy a legalacsonyabb fokozatra zacskóstul beteszem 1 percre, aztán beleszitálom egy nagy tálba és hozzákeverem a sót, a szárított oregánót és a frissen őrölt borsot. Utána a legnagyobb keverőtálamba amim csak van, beleszórom a szárított élesztőt és a cukrot. Langyos vízzel simára és hozzáteszem az olivaolajat is. Előszedem a kézi robotgépet, beleillesztem a tésztadagasztó-karokat, majd lassú fokozatra kapcsolom és elkezdem az élesztos-olajos vízbe apránként belekeverni a fűszeres lisztet. Amikor már az összes lisztet beledolgoztam, akkor nagyobb fokozatra váltok a gépen és 6-7 percalatt hólyagosan simára dagasztom a pizzatésztát. Még 1-2 percig kézzel is átdolgozom a bucit, aztán vékonyan kiolajozott tálba beleforgatom, hogy sehol ne száradjon ki és konyharuhával lefedve 45 perc alatt meleg helyen a duplájára kelesztem. Utána újra átgyúrom a tésztát és elosztom 4 egyenlő részre. Amíg az egyiket vékonyra kinyújtom, vagy kihúzogatom, mint a lángostésztát, addig lefedve tartom a többi cipót. (Ha a várakozás alatt nagyon duzzadoznának, akkor hűvösebb helyre költöztetem őket.) A kis jóindulattal körlapnak is nevezhető pizzát enyhén megolajozott sütőlapra teszem és 15 perces pihenő után jöhet rá vékonyan a pizzamártás meg azok a toppingok, amelyekre épp kedvünk támad. Előmelegített 220 C-os (gázsütőn 7-es fokozat) 20-25 perc alatt sülnek a pizzák ropogósra attól függoen, hogy mivel pakoltuk meg őket. 4 tekintélyes méretű pizza lesz belőle 8 ember számára.

Megjegyzés: Ha sütés közben derül ki, hogy a társaság nem fog megenni ennyi pizzát, akkor sem kell kidobni a maradékot. Én ilyenkor a pizzatészta maradékát kinyújtom, de nem teszek rá feltétet, hanem üresen berakom sülni 5 percre, hogy már ne keljen tovább. Kihűtöm, és egy zacskóban a fagyasztóba teszem. Később jól jöhet még, amikor kevesebb időm van főzőcskézni. Ekkor csak kiveszem a fagyasztóból, rádobálok tetszés szerinti feltétet, és készre sütöm.

PIZZAMÁRTÁS
Ez egy egyszerű és finom pizzaszósz. Nem kell hosszasan főzögetni, pepecselősen passzírozgatni, csak mindent beletenni a turmixgépbe és megnyomni a gombot.

 Hozzávalók:1 doboz (40 dekás) hámozott paradicsom konzerv2 teáskanál szárított oregano2 gerezd fokhagyma2 evőkanál olivaolaj1 evőkanálnyi sűrített paradicsompépfrissen őrölt fekete bors Az alaposan lecsepegtetett paradicsom konzervet belezuttyantom a turmixgépbe, aztán hozzászórom az oreganot. A fokhagymagerezdeket megpucolom és átnyomom a fokhagymaprésen, majd az erős illatú zúzadékot is beleteszem a turmixgépbe. Löttyintek hozzá olivaolajat és belekanalazom a sűrített paradicsomot. Tekerek hozzá frissen őrölt borsot -sót azért nem, mert a pizzán a toppingok és a sajt úgyis elég sós lesz-, és röpke pillanatok alatt krémesre turmixolom szét a pizzamártást.4 nagy pizzához elég. 

Megjegyzés: Ha a tésztából csak féladagot készítek, a mártásból akkor általában marad. Sebaj! Lefagyasztom, és legközelebb felhasználom.

FELTÉT ÖTLETEK
1. Margaritha: vékonyra vágott paradicsom, mozzarella sajt, ha elkészült, bazsalikomlevelek rátépkedve
2. Magyaros: kolbászkarika, húsos szalonna, hagyma vékony szeletekre vágva
3. Gombás: csiperke gomba vékony szeletekre vágva, rá reszelt sajt
4. Tonhalas: tonhalkonzerv, fekete olivabogyó
5. Kukoricás: morzsolt főtt kukurica (lehet fagyasztott is), jó sok fokhagyma apróra vágva
6. Pármai sonkás-rukkolás: a rukkolát csak sütés után tesszük a pizzára
7. Négysajtos-olivabogyós: tetszés szerinti sajtválogatás, fekete olivabogyó
8. Négysajtos bianco (a'la Gordon Ramsay): 160 ºC-on légkeveréses sütőben 8 nagy fokhagymát gerezdekre szedve, de nem meghámozva, egy kevés olivaolajjal megöntözve megsütünk kb. 20-25 perc alatt. A megpuhult fokhagymákat egy kis tálba kinyomjuk a héjukból, villával összenyomjuk, 1 evőkanál apróra vágott rozmaringgal, 3-4 evőkanál jó minőségú olivaolajjal elkeverjük. A paradicsomos pizzamártás helyett (!) ezt az elegyet kenjük a pizzára. Frissen reszelt parmezánnal, kecskesajttal, goronzolával és pár szelet mozzarellával felturbózzuk, és sütjük.
9. Spenótos-tojásos bianco pizza. Szintén nem kell hozzá paradicsomszósz. A spenótleveleket előfőzöm, a tésztára helyezem. Beteszem sülni. Amikor majdnem kész, ráütök fejenként egy tojást, és 5 amikor a belseje még folyós, de a tészta széle már ropogós, kiveszem.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése