2014. október 31., péntek

Rukkolás pesto

Az egyik barátnőm barátnője rukkolát ültetett a kiskertéjbe. A klíma annyira ideális volt a rukkolának, hogy megállíthatatlanul terjeszkedett.  A baráti kör minden tagja egy újabb doboz rukkolával gazdagott, akárhányszor találkoztak az újdonsült rukkola-kertésszel. A felhasználási módokból viszont kezdtek kifogyni, mert a salátától kezdve a tésztáig, pizza feltétig már mindent kimerítettek. Ekkor jutott eszükbe a nagyszerű ötlet: legyen belőle pesto. Bazsalikom helyett rukkola, fenyőmag helyett dió, parmezán helyett...nos ez maradt, és a jó minőségű olivaolaj is.

Kitűnő szendvicskrém kerekedett ebből az összeállításból. Ravioli tölteléknek is kiváló. Gluténérzékenyek mártogatósként is használhatják.

Hozzávalók:
1 doboz rukkola (kb. 20 dkg)
5 dkg dió
5 dkg reszelt parmezán
1 dl olivaolaj

bors

Elkészítés:
A rukkolát megmossuk, lecsepegetjük, és a hosszú szárait letörjük. Az összes alapanyagot aprítógépbe tesszük, és krémesre aprítjuk. Ha kell, finomítjuk az ízeket. Ha nehezen darálódik meg, tehetünk hozzá még olajat, vagy ha túl krémes, még diót. Pirítóssal tálaljuk.

2014. október 27., hétfő

Túrós lepény

Amióta felfedeztünk egy kelet-európai boltot a közeli városban, végre nem gond időnként édesvízi halat, Piros Aranyat, kovászos uborkát vagy rendes túrót venni. Ezzel nagyjából ki is merült a magyaros élelmiszerek tárháza a boltban, de nekünk ez éppen elég. Minden mást meg tudunk venni egy normál ábécében. Korábban nem volt ez mindig így.  Japánban csak túrókrémet kaptam, Dániában meg Angliában a lengyel boltokat látogattam szorgalmasan túróért. Mindig egy kilót vettem belőle, és a fagyasztóba tettem a legközelebbi felhasználásig. Az otthoniak közül akinek ezt említettem, sokan csak fanyalogotak a fagyasztott túró gondolatára, de ha nekik is választaniuk kellene a semmi vagy a fagyasztott túró között, mindjárt megváltozna a véleményük.

Fagyasztott vagy friss, teljesen mindegy. A lényeg, hogy az egyik legfinomabb sütemény alapanyag a túró. A tehéntúró. Ezt azért emelem ki, mert az erdélyi barátok a juhtúrót hívják egyszerűen túrónak. Most pedig jöjjön a túrós lepény receptje.

Hozzávalók:
A tésztához:
30 dkg liszt
10 dkg vaj
4 dkg cukor
2 tojássárga
2 dkg élesztő
1,5 dl tej
1/2 kk só
+ vaj a tepsi kenéséhez
+ 3-4 ek búzadara a szóráshoz

A töltelékhez:
50 dkg túró
2 tojás (+ 3 fehérje)
1/2 citrom reszelt héja
10 dkg cukor
1 dl tejföl
2 ek búzadara
5 dkg mazsola beáztatva (elmaradhat)

A kenéshez:
1/2 dl tejföl
1 tojássárga

Elkészítés:
A tészta alapanyagait jól összegyúrjuk, keményebb kelt tésztát kell kapnunk. Letakarva 10 percig pihentetjük. Ezalatt egy 2,5 magas tepsit kikenünk vajjal. A tésztát kisujjnyi vastagságúra nyújtuk, és nyújtófára sodorva a tepsibe helyezzük. Kissé meglisztezzük, és letakarva szobahőmérsékleten 30 percig kelesztjük. Ezalatt elkészítjük a tölteléket.

A túrót áttörjük, hozzáadjuk a tojások sárgáját, a tejfölt, a búzadarát, a cukrot, a citrom reszelt héját, mazsolát, egy kis sót, és jól összedolgozzuk. A tojásfehérjéből kemény habot verünk, és óvatosan a túrós masszához adjuk. Ha az időnk kevés, akkor egyszerűen csak keverjük bele a tojásokat szétválasztás nélkül.

A megkelt tésztát 3-4 evőkanál búzadarával egyenletesen meghintjük, rákenjük a túrótölteléket, egyenletesen elsimítjuk. A tejfölt a tojássárgával elkeverjük és a töltelékre kenjünk. Középforró sütőben (kb. 180 ºC-on) 40 percig sütjük. Kockára vágva tálaljuk.

2014. október 24., péntek

Halászlé

Mondd meg, mit eszel karácsonykor, s megmondom, melyik országból jöttél. Ha halat, akkor magyar vagy. Nos, ezt a megállapítást egyszer a rádióban hallottam, és igencsak meglepődtem, mert a tágabb családban, ismerősi körben sem ismertem senkit, aki halászlevet főzött volna karácsonykor. Rántott hal és semmilyen egyéb haléltel nem volt. Vagy ha mégis, az a véletlen műve lehetett. Nem azért, mintha nem szeretnénk a halat, hanem inkább az ellenkezője. A család lelkes horgászáról már korábban is írtam. Neki hála, mi év közben egy áltag magyar családhoz képest sokkal többet fogyasztunk, és nekünk egy halászlé hétköznapi ételnek számít. Karácsonykor meg ugye ünnepi menü dukál.

Bár itt Németországban elég nehéz édesvízi halakat venni, nemrég felfedeztünk egy boltot, ahol időnként mégis van friss szállítmány pontyból, kárászból is. Külföldi vendégeket vártunk, akiket már megismertettünk jónéhány magyar étellel, de gondoltuk, halászlevet még nem ettek. Itt az idő kipróbálni, hogy ízlene nekik. Szerencsénk volt, éppen volt nyurgaponty és kárász is a boltban. Már csak meg kellett pucolnom...Ekkor jöttem rá, hogy eddig milyen jó dolgom volt, mert én otthon mindig konyhakészen kaptam meg a halat. Most pedig rá kellett döbbennem, hogy ami elméletben olyan könnyűnek tűnik, a gyakorlatban nem is olyan egyszerű. Mire a közel 3 kg-os pontyot megtisztítottam, daraboltam, irdaltam, eltelt jó sok idő. Ezek után meg tudom érteni, hogy sok háziasszony egy évben csak egyszer áll neki halat pucolni.

Ahogy ez a hozzáértőknek a receptből ki fog derülni, én a tiszai típusú halászlé híve vagyok. Először egy alaplevet készítek, ezt kipasszírozom, amitől kellemesen sűrű lesz a levesünk. Nem teszek bele tésztát, és a halat a levesben tálalom, nem pedig utána külön ételként, mint a bajaiak. A legjobb bográcsban megfőzni, de kert híján a benti tűzhelyen egy vaslábasban is elkészíthető.


Hozzávalók (6 személyre):
3 kg ponty (belsőségek nélkül)
2 kárász
(egyéb apróhalak, ha vannak)
1/2 kg hagyma
3 ek pirospaprika (ízlés szerint édes és erős vegyesen)
1 egész piros fűszerpaprika
3 halászlékocka (ha nincs apróhalunk)

Elkészítés:
A halat megtisztítom, a pikkelyeit, uszonyait levágom, a csontokat félreteszem. A fejét szintén levágom és az alapléhez félreteszem, a kopoltyúját és a keserűfogát eltávolítom, kidobom. A gerincénél kezdve szorosan a bordák mentén a halhúst lefejtem, majd beirdalom, és 3-4 cm-es szeleteket vágok belőle. Ezzel a módszerrel biztos nem lesz a halban szálka. A szeleteket egy órával a főzés előtt besózom.

A főzést az alaplé elkészítésével kezdem. Ehhez a megtisztított apróhalakat, a halcsontokat és -fejet a megtisztított, apró kockára vágott hagymával, kevés sóval és annyi vízzel ami ellepi, felteszem főni. A hagymát nem fonnyasztom meg előtte, semmilyen plusz zsiradékot nem használok. Egy réteg csont/apróhal, egy réteg hagyma váltakozva. Erős tűzön kb. 2 óráig főzöm. Ha a hús leválik a csontról, akkor jó.  A nagyobb csontokról a húst egy villával leválasztom. A kész alaplevet egy tésztaszűrőn keresztül jól kipasszírozom, mindig egy kis hideg vízzel locsolgatom. A visszamaradt pépet kidobom.

Az elkészült alaplevet felöntöm vízzel. Ha felforrt, óvatosan belehelyezem a halszeleteket, a fűszerpaprikát, ha szükséges, a halászlékockát, hogy gazdagabb legyen az íze. Mérsékelt tűzön 18 percig főzöm. A lábast csak rázogatom, kavarni nem szabad, nehogy összetörjem a halat.

Ropogós fehér kenyérrel tálalom. Mivel egy gazdag levesről van szó, második fogás nem is szükséges hozzá, rögtön jöhet a desszert utána. Én túrós lepényt sütöttem hozzá.


2014. október 20., hétfő

Sacher torta

Nem tudom, említettem-e már, hogy nem vagyok egy csokiimádó. Viszont az emberek többsége igen, ezért időnként megerőltetem magam, és készítek egy-egy csokis desszertet is. Igazából nem is bánom annyira, mert a csokival viszonylag egyszerű dolgozni. Szóval legutóbb, amikor egy szülinapos ismerősöm Sacher tortát rendelt, fogtam magam, alaposan utánaolvastam a témának, és elkészítettem.

Mivel az eredeti recept hétpecsétes titok, azt nem ígérhetem, hogy ennek a tortának az összetétele egy az egyben megegyezik a bécsi Sacher cukrászdában kínáltéval. Az alapanyagok azonban ugyanazok, és a készítésnél is követtem a legfontosabb alapelveket, amit a szakirodalom mindig kiemel ennél az édességnél. Ezek:

1. A csoki legyen jó minőségű, magas kakaótartalmú.
2. Házi baracklekvárt használunk hozzá.
3. A torta tésztájának inkább tömörnek kell lenni, és semmiképpen sem piskóta-állagúnak. Mivel a bécsiek is eléggé töménynek tartják ezt az édességet, a Sacher cukrászdában tejszínhabban tálalják.

Hozzávalók (18 cm-es tortaformához):
15 dkg magas kakaótartalmú (70-80%-os) étcsoki
15 dkg vaj
7 dkg cukor
7,5 dkg darált mandula
7,5 dkg liszt
6 tojás
1 csipet só
2 dl baracklekvár

A bevonathoz:
5+5 dkg étcsoki
1-1 evőkanál vaj

A tálaláshoz:
2 dl tejszín felverve

Elkészítés:
A csokit gőz fölött megolvasztom. Ezalatt a vajat a cukorral krémesre keverem, majd hozzáadom a megolvadt csokit, egyenként a tojások sárgáját. Beleforgatom a mandulát és a lisztet. A tojásfehérjét egy csipet sóval habosra verem és óvatosan a csokis masszába forgatom. Bélelt tortaformába öntöm és 170 ºC-os előmelegített sütőben kb. 50 perc alatt megsütöm. Nem baj, ha kicsit még lágy a közepe. Ha kihűlt, félbevágom és felmelegített baracklekvárral megkenem először az alsó felét, majd a torta tetejét.

Gőz fölött felolvasztok a bevonathoz 5 dkg csokit, amihez hozzákeverek egy evőkanál vajat. A közepétől kezdve ráöntöm a tortára, és gyors mozdulatokkal egyenletesen eloszlatom rajta úgy, hogy az oldalára is kerüljön belőle. Hűtőbe teszem, és amint megdermedt a csokiréteg rajta, megismétlem az előbbi műveletet.

Tejszínhabbal tálalom.

2014. október 17., péntek

Sütőtökös gyümölcskenyér és cupcake

Közeledik a Halloween, ami főleg Észak-Amerikában óriási durranás, de most már bárhol máshol a világon egyre nagyobb figyelmet kap. Milyen jó is, hogy már Japánban, Németországban, meg Magyarországon is van egy újabb alkalom, amikor rá lehet venni az embereket, hogy vásároljanak apró cukorkákat a gyerekeknek, ijesztő kosztümöket maguknak is, és kezjenek neki töklámpásokat faragni. Nos, én a szokásoknak ilyen, a saját kultúrkörből való erőszakos, csak az üzleti részre koncentráló kiragadásának nem vagyok nagy híve. Nálam nem lesz ijesztő dekoráció a lakásban a falon, nem veszek magamnak csontvázjelmezt sem.

Megismerni viszont szívesen megismerem, hogy mások hogyan ünnepelnek, mókáznak ilyenkor. Például az itteni nemzetközi klubban egy amerikai hölgy a napokban töklámpás faragást tanít az érdeklődőknek. Ez vonzó programnak tűnik. Vagy amikor egy amerikában járt barátnő magával hozott egy finom sütőtökös süti receptet. Az is az én világom. Itt az ősz, a tél, a legjobb alkalom, hogy a tököt ne csak egyszerűen sütve fogyasszuk el, hanem készíthetünk belőle levest, salátát, rizottót, gyümölcskenyeret vagy cupcake-et. Ez utóbbi két sütemény jellegében a répatortára emlékeztet. Most mindkettőt egyszerre készítettem el, mert az adott mennyiséghez képest túl rövid volt a gyümölcskenyérformám (26 cm hosszú), ezért ami abba nem fért bele, azt muffinformákba kanalaztam.

A receptet teljes adaghoz adom meg, és javaslom, hogy az általam használtnál hosszabb gyümölcskenyérformát használjatok hozzá. Vagy akinek bíbelődni van kedve, az muffinként is kisütheti. Ha a kihűlt muffint dekorálom ki a sajtkrémmel, máris átváltozik cupcake-ké.


Hozzávalók (34 cm-es gyümölcskenyérformához)

50 dkg sütőtök
15 dkg margarin
20 dkg cukor
3 tojás
15 dkg joghurt
30 dkg liszt
1 csomag sütőpor
1 kávéskanál őrölt fahéj
1/2 kávéskanál őrölt szegfűbors
1 kávéskanál őrölt szerecsendió
1 kávéskanál őrölt gyömbér
1 csipet só

A tetejére:
20 dkg natúr krémsajt
5 dkg porcukor
1/2 citrom leve

Előkészítés: 

A sütőt 170 fokra előmelegítjük. A sütőtököt megmossuk, kettévágjuk, magjait kikaparjuk, a tököt a sütőlemezre tesszük, és puhára sütjük (kb. 40 perc alatt). A sütőből kivéve hagyjuk hűlni. (A sütő közben maradhat bekapcsolva, mert a sütemény kisütéséhez is elő kell melegíteni.)

A margarint konyhai robotgéppel habosra keverjük a cukorral, majd egyenként hozzákeverjük a tojásokat. A kihűlt sütőtököt kikaparjuk a héjából, majd turmixgépben pépesítjük a joghurttal, a tojásos masszához öntjük, és simára keverjük. A liszthez hozzáadjuk a sütőport, a csipetnyi sót és a fűszereket. Összekeverjük, majd a tojásos masszához öntjük és simára keverjük.

Egy szilikonos gyümölcskenyérformát kiöblítünk hideg vízzel, majd beleöntjük a sütőtökös masszát, és kb. 60 perc alatt készre sütjük.  Figyelem! Aki muffinformákban süti, annak elég 40 perc sütés. Tűpróbával ellenőrizhetjük közben.

A süteményt a formában, rácsra téve hagyjuk kihűlni. Ezalatt elkészítem a krémet a bevonáshoz. Ez a krém megegyezik azzal, amivel a répatortát szoktam bevonni. Elkészítése pofonegyszerű: A natúr, nem sózott krémsajtba belekeverem a porcukrot és egy fél citrom levét. Kész.

Amikor már teljesen kihűlt a sütemény, kiborítom egy tálra és egyenletesen beborítom a sajtkrémmel.


2014. október 13., hétfő

Rozmaringos-szalonnás kelbimbó parmezánnal

A környékünkön az igazi piac hiányáról már korábban többször írtam. Ennek egyik negatív hozadéka, hogy néha kénytelen vagyok sima élelmiszeráruházban beszerezni a zöldségeket, gyümölcsöket. Itt viszont sokszor nem válaszhatom ki magam a kívánt mennyiséget, és meg kell vennem mondjuk egy kilós kiszerelésű kelbimbót, hiába nincs szükségem ilyen nagy mennyiségre egyszerre. Mivel azért kidobni mégsem akarom, de nem akarom ugyanazt az ételt napokig sem enni, mindig kitalálok valamit, a feléből mit készítsek. Most sübőben sütöttem egy rozmaringos, szalonnás kelbimbót. Hozzá egy kevés fokhagymát és citromhéjat reszeltem, hogy különlegesebb ízhatást érjek el.


Hozzávalók (2 személyre)
40 dkg kelbimbó
15 dkg húsos szalonna kockára vágva
1 kk szárított rozmaring (vagy egy 1 friss)
1/2 citrom reszelt héja és leve
4 gerezd fokhagyma
2 ek olivaolaj
2 ek reszelt parmezán
frissen őrölt bors

Elkészítés:
A sütőt előmelegítem 220 ºC-ra. Amíg melegszik, megmosom a kelbimbókat, a külső leveleit lekapom, és félbevágom őket. A szalonnát kockára vágom. Egy lapos tepsit kikenek olivaolajjal, kicsit átforgatom benne a kelbimbókat, hogy mindenhova kerüljön zsiradék. Megszórom rozmaringgal, sóval, borssal, a zúzott fokhagymát, citromhéjat is hozzáadom, jól elkeverem. Végül a kockára vágott szalonnát szépen elrendezgetem a kelbimbók között, és 20 perc alatt készre sütöm. Ha szükséges, időnként megkavarom.

Amint elkészült, ráfacsarom a citrom levét, és tálalás után reszelt parmezánnal megszórom.

2014. október 10., péntek

Sütőtökkrémleves Brie sajttal

Ma egy őszi levest főztem sütőtökből. A megszokott krémlevesalapot különleges fűszerekkel és Brie sajttal dobtam fel.



Hozzávalók (4 személyre):
1 kisebb Hokkaido tök
1 l zöldséges- (vagy húsleves) alaplé
2 dl tejszín
2 tk őrölt gyömbér
1 tk római kömény (mozsárban megőrölve)
1 kk kakukkfű

bors ízlés szerint

Elkészítés:
A sütőtököt megmosom, meghámozom, a magját kiveszem, és egy nagy lábasban az alaplével elkezdem főzni. Amint megpuhult, leveszem a tűzről és hagyom kicsit hűlni. Botmixerrel pépesítem, hozzáadom a fűszereket, majd felöntöm a tejszínnel. Visszarakom a tűzre, és egyet rottyantot rajta. Ha szükséges, még igazítok a fűszerezésen. Szeletelt Brie sajttal tálalom.

2014. október 6., hétfő

Gorgonzolás sült körte póréhagymával

Amikor a francia barátaink meghívnak bennünket vacsorára, a menüsor náluk sosem levessel kezdődik, hanem először is az aperitifhez valamilyen falatkákat, vagy mártogatós krémet kínálnak, majd a menü első igazi tételeként jön az előétellel. Már mi is idomultunk annyit a külföldi élethez, hogy ha vendéget várunk, akkor mi is készítünk időnként előételt is. Sokszor viszont egy-egy előételnek szánt receptet magában, egyszerű vacsoraként fogyasztjuk el. Így járt a következő étel is, a gorgonzolás sült körte.



 Hozzávalók (2 személyre):
1 póréhagyma
1 körte
1 dió meghámozva
1 diónyi vaj
10 dkg gorgonzola sajt
1/2 csilipaprika
1/2 lime leve

Elkészítés:
A körtét felvágjuk, kivájjuk a közepét. Vajon megsütjük mindkét oldalát, majd tűzálló tepsibe helyezzük, rá 1-1 szelet gorgonzola sajt, és egy fél dió. Meggrillezzük.

A póréhagymát 10 cm-es darabokra vágjuk, majd hosszában negyedeljük. A maradék vajon elkedjük sütni, hozzáöntjük a lime levét és egy csilipaprikát karikára vágva. Amint megpuhult, 2 tányérra elosztjuk, a tetejére helyezzük a már megsült gorgonzolás körtét. Egy kevés krémes balzsamecettel tálaljuk.

2014. október 3., péntek

Szilvásgombóc nudlival

Szilvásgombóc!
Ó-ó-ó-ó!
A felszín édes hó...
Rajta aranyszínű morzsa.
Szilvásgombóc!
Ó-ó-ó-ó!
Megkóstolható!

Ki ne ismerné a Padlás című musical egyik legnépszerűbb slágerét. És ki ne ismerné a szilvásgombócot. Nos, külföldi barátaink biztos nem, ezért az ő kedvükért felteszem sok magyar gyerek kedvencét, a szilvásgombóc receptjét.


Hozzávalók:
kb. 20-30 dkg liszt (amennyit a tészta felvesz)
1 kg lisztes jellegű (könnyen szétfővő) krumpli
1 csipet só
8-10 szilva
2 ek cukor
1 kk fahéj
2 ek olaj
10 dkg zsemlemorzsa

Elkészítés:
A krumplit héjában megfőzöm, meghámozom, krumplitörővel összetöröm. Megsózom, és a lisztet fokozatosan hozzáadva gyúrni kezdem. Amikor már nem ragad a kezemhez a tészta, akkor lesz jó.

Nyújtódeszkára teszem, ujjnyi vastagságúra nyújtom, majd 6-7 cm-es kockákból annyit vágok, amennyi gombócot szeretnék készíteni. Mindegyik négyzet közepébe teszek egy fél szem szilvát, azok közepébe egy mokkáskanálnyit a cukros fahjéból, majd a négyzet sarkait szorosan összefogva gombócokat készítek. A maradék tésztából pedig nudlit pödrök.

Egy mély serpenyőben felhevítem az olajat, beleöntöm a zsemlemorzsát, aranybarnára pirítom.

Forrásban lévő vízben először a gombócokat, majd a nudlit főzöm ki. Amint feljön a víz felszínére, már jó is.  Ekkor lecsöpögtetem, majd a zsemlemorzsás edényben meghempergetem. Porcukorral megszórva tálalom.